Podsumowanie wydarzenia
Drodzy Czytelnicy i Drogie Czytelniczki!
- Nadszedł moment, w którym z dumą, oficjalnie zamykamy kolejną już, 5. edycję akcji „Medyczny Pomaga” oraz pierwszy w historii Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Sztab #7301, 32. Finału WOŚP.
- Setki godzin intensywnej pracy, współpraca z dziesiątkami zaangażowanych firm, prawie 100. wolontariuszy i wolontariuszek z całego regionu, aby wspomóc WOŚP.
Przed Wami podsumowanie krok po kroku naszych działań. Zaopatrzcie się w napój, krakersy i zanurzcie w opowieść o jednej z największej akcji charytatywnej przeprowadzonej w naszym Uniwersytecie. Zebrana kwota przerosła nasze oczekiwania, a jej suma to… 117 760,65 złotych!
- MEDYCZNY POMAGA TO MEDYCZNY NA PIĄTKĘ!
Na naszym uniwersytecie nie ma drugiej takiej inicjatywy jak „Medyczny Pomaga”. To piąta, a więc jubileuszowa odsłona wyjątkowej akcji organizowanej przez redaktorów gazety studentów Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu „Puls UM”. Głównym celem tego wydarzenia jest wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w zebraniu jak największej kwoty. Od 15 do 26 stycznia 2024 r. odbyły się liczne warsztaty, panel dyskusyjny, a także finał Sztabu w Centrum Handlowym „M1”.
- PIERWSZY W HISTORII UMP SZTAB WOŚP – „PULS UM” W GOTOWOŚCI
Tym, co szczególnie wyróżnia tegoroczną edycję, jest zarejestrowany w listopadzie pierwszy w historii Sztab działający przy uniwersytecie. W działania Sztabu #7301 zaangażowało się 75. wolontariuszy z całego regionu i kilkanaście firm.
Ten krok przyczynił się do zebrania zdecydowanie większej kwoty niż rok temu. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to nie tylko jednodniowa zbiórka pieniędzy, ale również towarzyszące jej akcje.
Choć oficjalnie 32. edycja WOŚP zakończyła się 28 stycznia, do 9 lutego br. na portalu Allegro trwało ponad 75 naszych licytacji. Dzięki współpracy z Fundacją Mocni na starcie i firmą MIRO specjalnie na potrzeby akcji „Medyczny Pomaga” został przygotowany aparat USG Alpha 5 z technologią NQRT, HST i innymi. Oprócz tego można było wylicytować tygodniowy observership dla studenta medycyny w Mayo Clinic College of Medicine and Science w Stanach Zjednoczonych czy też kolację z wykładowcami z Mayo Clinic College of Medicine and Science – absolwentami UMP oraz dyrekcją Centrum Nauczania w Języku Angielskim.
- A PRZED NIEDZIELNYM FINAŁEM…
W ciągu 2. tygodni poprzedzających 32. Finał WOŚP odbyły się praktyczne warsztaty z udziałem znakomitych gości, zorganizowane we współpracy z różnymi organizacjami. Największym zainteresowaniem cieszyła się wyprawa do prosektorium Collegium Anatomicum. Uczestnicy wyruszyli w niezwykłą podróż w głąb ludzkiego ciała, na pograniczu życia i śmierci. Oprócz tego nadzwyczaj interesujące okazały się warsztaty samoobrony z obecnymi mistrzami świata krav magi: Kają Tomaszewską i Robertem Budnym. Współpraca z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Studentów Medycyny IFMSA-Poland Oddział Poznań zaowocowała przeprowadzeniem warsztatów z szycia chirurgicznego na poziomie podstawowym i zaawansowanym. Dodatkowo odbyły się warsztaty taneczne, integracja studencka pod hasłem „Każdy oddech to skarb” współorganizowana z Radą Uczelnianą Samorządu Studentów, wykonano masaże fizjoterapeutyczne, przeglądy stomatologiczne, a wykładowczyni Katedry i Zakładu Kosmetologii Praktycznej i Profilaktyki Chorób Skóry przeprowadziła badania i diagnostykę skóry.
Z kolei 18 stycznia o godzinie 17:00 w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym UM odbył się panel dyskusyjny pt. „Zdrowie płuc po pandemii: interdyscyplinarna perspektywa ekspertów ochrony zdrowia”, w którym udział wzięli:
● dr hab. n. med. Piotr Rzymski prof. UMP – biolog medyczny i środowiskowy, pracownik Zakładu Medycyny Środowiskowej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, ambasador międzynarodowej sieci naukowej Universal Scientific Education and Research Network (USERN) w Polsce, członek Rady Programowej inicjatywy „Nauka przeciw pandemii”;
● dr n. o zdr. Barbara Czech-Szczapa – kierownik Pracowni Epidemiologii działającej w ramach Katedry i Zakładu Profilaktyki Zdrowotnej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu;
● lek. Magdalena Jutrzenka – lekarka, specjalistka onkologii i hematologii dziecięcej, członkini Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia oraz organizacji High Impact Medicine;
● mgr Urszula Szybowicz – prezes Fundacji Nie Widać Po Mnie, dyrektorka operacyjna Polskiej Federacji Szpitali (PFSz).
Paneliści zgodzili się, że jednymi z największych wyzwań pozostają: edukacja społeczeństwa w zakresie profilaktyki i kształtowania właściwych zachowań prozdrowotnych, budowanie autorytetów naukowych, a także rozpowszechnianie idei i wartości szczepień stanowiących jedno z największych osiągnięć nauki.
Moderatorem spotkania była Aleksandra Kurowska, a uczestniczyli w nim również przedstawiciele Władz: Prorektor ds. Szkoły Doktorskiej i Kształcenia Podyplomowego prof. dr hab. Ewa Wender-Ożegowska, Prodziekan Wydziału Lekarskiego dr hab. Anna Mania, Prodziekan Wydziału Farmaceutycznego prof. dr hab. Violetta Krajka-Kuźniak, Prodziekan Wydziału Farmaceutycznego dr hab. Justyna Gornowicz-Porowska i Kanclerz Kolegium Nauk o Zdrowiu prof. dr hab. Jarosław Walkowiak.
- „MEDYCZNY POMAGA 5.0” – ZDROWIE W TWOICH RĘKACH
Ponad 2. tygodniowe zmagania Sztabu „Puls UM” zwieńczył własny finał przeprowadzony w Centrum Handlowym „M1”. Na potrzeby wydarzenia zostały zorganizowane stanowiska do masaży fizjoterapeutycznych, przeglądów stomatologicznych, pomiarów glukozy i ciśnienia tętniczego, badań układu ruchu dla dzieci do lat 18, badania komputerowego i diagnozy skóry oraz Kącik Młodego Farmaceuty. Na innym stoisku pacjenci mogli poznać fakty i mity dotyczące leków oraz suplementów. W akcji profilaktycznej udział wzięli studenci z zaprzyjaźnionych organizacji studenckich takich jak: Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji Oddział Poznań, Studenckie Towarzystwo Diagnostów Laboratoryjnych UMP, Polskie Towarzystwo Studentów Stomatologii Oddział Poznań, a także członkinie SKN Opieki Farmaceutycznej, należącego do Studenckiego Towarzystwa Naukowego UMP. Ponadto wsparciem merytorycznym służyły: dr hab. n. o zdr. Roksana Malak z Katedry i Kliniki Reumatologii, Rehabilitacji i Chorób Wewnętrznych, dr n. farm. Anna Kroma-Szal i dr n. med. Daria Sobkowska z Katedry i Zakładu Kosmetologii Praktycznej i Profilaktyki Chorób Skóry.
- Z SERCA DLA INNYCH SERC
Podczas piątej odsłony „Medyczny Pomaga” odbyło się 13 akcji, w których udział wzięło blisko 400 osób. Dzięki darczyńcom do samej eSkarbonki trafiło 24 941 zł. Wydarzenie zostało objęte 15. patronatami, a wsparcia ze strony sponsorów, organizacji, zaangażowanych studentów i pracowników Uczelni nie sposób zmierzyć żadną miarą. Szczególne wyrazy uznania i podziękowania za niebywałe zaangażowanie kierujemy do:
● JM Rektora UMP prof. dr hab. Andrzeja Tykarskiego,
● Dyrekcji Centrum Handlowego „M1 Poznań”,
● Prorektora ds. Klinicznych i Współpracy z Regionem prof. dr hab. Zbigniew Krasinski,
● Prorektora ds. Studenckich prof. dr hab. Edmunda Grześkowiaka,
● Prorektor ds. Organizacji, Promocji i Rozwoju Uczelni prof. dr hab. Doroty Zozulińskiej-Ziółkiewicz,
● Dyrektora ds. Administracji dr Pawła Uruskiego,
● Prezesa Zarządu Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej UMP
● Kanclerza Kolegium Nauk o Zdrowiu prof. dr hab. Jarosława Walkowiaka ,
● dr hab. Roksana Malak,
● dr Daria Sobkowska,
● Kierownik Działu Promocji i Karier mgr Dominika Bazan,
● Pracownika Działu Promocji i Karier UMP mgr inż. Marka Woszczka,
● Radnego Miasta Poznań Tomasz Stachowiak Radny Miasta Poznania,
● Złotych Medalistów Mistrzostw Świata Krav-Maga z WSSW Polska Kai Towaszewskiej 1dan i Robert Budny 4dan,
● Fundacja Mocni na starcie,
● MIRO,
● Zachodnie Centrum Edukacji w Poznaniu,
● Sismed Clinic,
● Wszystkich Członków i Członkiń Redakcji „Puls UM”,
● Sztab WOŚP przy Politechnice Poznańskiej.
- Ponadto do organizacji studenckich:
● PTSF Oddział Poznań,
● PTSS Poznań,
● Studenckie Towarzystwo Diagnostów Laboratoryjnych UMP,
● Akademicka Społeczność Ratownictwa i Medycyny Katastrof,
● Studenckie Towarzystwo Naukowe UM w Poznaniu,
● Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu,
● IFMSA-Poland Oddział Poznań.
Żywimy nadzieję, że widzimy się również za rok!
Fotorelacja




















